Sezóna je v plném proudu. Objednávky vyřizujeme do 2 týdnů od přijetí. Objednávky nerozdělujeme, expedujeme je celé najednou.

Pěstování lilií

   Stávají se velmi populární květinou, protože se hodí jak k pěstování na záhoně, tak se nechají pěstovat v květináčích a to i v bytě. Ve světě vznikl doslova liliový průmysl, který chrlí obrovské množství cibulí i květů po celý rok. V našich klimatických podmínkách se liliím opravdu daří, většina lilií je mrazuvzdorná, proto mohou být na stanovišti po celý rok.

   Přesazujeme je až po několika letech. Nejlépe na podzim ze země do země. Základem úspěšného pěstování je drenáž pod liliovou cibulí, dobrý kompost nad ní, méně častá, zato vydatná zálivka. Všechny lilie mají rády "nohy v chladnu", čehož dosáhneme namulčováním trávou nebo starou slámou apod. Nabízíme kvalitní cibule lilií obvodové velikosti 16/18 některé 14/16, které letos pokvetou.

 

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ LILIÍ

Stanoviště: Lilie žádají slunné stanoviště (alespoň dopolední slunce). Místo vybírejte pečlivě, neboť lilie mohou být na jednom místě při dobrém hnojení 4 až 5 let! Sázet můžeme na samostatný záhon nebo skupiny 3 až 5 cibulí mezi růže, jehličnany nebo trvalky. Půdní nároky Většina lilií se spokojí s dobrou zahradní zeminou obohacenou starým kompostem nebo rašelinou, u těžších půd je lepší promíchání s pískem. Půdní reakce by měla být spíše kyselá, jen určité odrůdy (Candidum hybridy) vyžadují vápník.

 

Jaké cibule sázet: Cibule lilií nejsou nikdy v úplném klidu, proto nakoupené cibule mají být zdravé, nepřeschlé. Před sázením odříznout poškozené kořeny a zčernalé části šupin. Osvědčuje se cibule před sázením namořit. Můžete použít některé z těchto přípravků: Captan 50 WP, Merpan 50 WP, Merpan 80 WG, Mirage 45 ECNA, Spartakus nebo Sportak HF. Doba moření je uvedená na etiketě přípravku. Koncentrace je též uvedena na etiketě.

 

Jak a kdy sázet: Optimální doba pro sázení je na podzim (září, říjen). Dobře přezimované cibule se sázejí i na jaře (březen, duben i květen). Liliím vyhovuje svažitý pozemek nebo záhon s dobrým odtokem vody. Při sázení vyhloubíme jamku na šířku i výšku rýče, je-li třeba, dáme na dno drenáž ze štěrku nebo úlomků tašek, cihel aj. Překryjeme vrstvou kompostní země, na ní položíme cibuli a obsypeme ji pískem. Cibuli zasaďte tak, aby byla v hloubce trojnásobku výšky cibule. Potom přijde zbytek země a dobře zalijeme.

 

Zimní kryt: Lilie jsou v našich klimatických podmínkách mrazuvzdorné, ale špatně snášejí zamokření v době vegetačního klidu (deštivé zimy). Můžeme je na zimu krýt plechem, sklem, chvojím apod., ne ale folií. Mezi zemí a krytem musí zůstat vzduchová mezera, alespoň 1 cm. Můžeme také nad liliemi udělat nakopčení asi 10 cm půdy, aby přes zimu odtekla přebytečná voda do stran.

 

Zálivka a hnojení:

A) Během vegetace: lilie důkladně zaléváme, nejlépe podmokem. Lilie vyžadují hodně živin, nejprve na jaře - plné hnojivo (Cererit, NPK, Herbasyn ) - podruhé hnojíme, když jim narůstají malá poupátka.

B) Po odkvětu hnojíme pouze draselnými hnojivy (nikdy hnojiva, kde je dusík !). Během vegetace (přidáváme při chemické ochraně proti škůdcům a houbovým chorobám) jsou výborná hnojiva na list jako je Vegaflor, Harmavit, Wuxal v dávce 30 ml na 10 l vody.

 

Ochrana proti škůdcům: Proti mšicím, žravým škůdcům i proti houbovým chorobám, používáme stejné přípravky jako u mečíků. Dáváme pozor na rumělkově červené brouky zvané "chřestovníček liliový", který je v některých oblastech namnožen. Klade totiž vajíčka, z nich se vylíhnou housenky, které pak ožírají poupata, ale i listy lilií. Nechá se hubit chemicky, ale stačí občas dělat kontrolu porostu, jakmile ho objevíte, tak ho rukou zmáčkněte.

 

Co lilie nesnášejí: Přemokřené stanoviště a přílišné vlhko. Jednostranné přehnojení dusíkatými hnojivy. Příliš alkalickou půdu (až na výjimky). Nemají rády letní úpal a přehřáté půdy.

 

Nabízíme Vám několik skupin lilií.