Sezónní práce jsou v plném proudu, proto objednávky vyřizujeme pouze od pondělí do středy. V případě, že na objednávku pospícháte z důvodu odjezdu na dovolenou, a nebo v opačném případě ji potřebujete vyřídit v pozdějším termínu, prosím informujte nás o tom na našem e-mailu obchod@lukon-glads.cz. Pokud jste tak neuvedli v poznámce u vaši objednávky.

Pěstování jiřin

Jiřinky (Dahlia): patří mezi nejznámější a nejoblíbenější zahradní květiny. Používají se na venkovní záhony a jsou vhodné i k řezu. Ačkoliv byly do Evropy přivezeny teprve před 200 lety, vyvinuly se díky intenzivní šlechtitelské práci ve velký komplex kultivarů různých tvarů, velikosti květů a celé škály barev.

 

PĚSTOVÁNÍ

   Vysazujeme je v polovině května v době, kdy již nehrozí noční mrazíky na slunná stanoviště, chráněných před větrem. Mají rády humózní, propustnou, nepříliš mokrou půdu. Dobře propustný substrát pomáhá předejít přemokření kořenů.

   Zálivku zajistíme pravidelnou, zejména v suchém období. Vyvarujte se však přemokření půdy, což může způsobit hnilobu kořenů. Jiřiny ocení pravidelné hnojení na jaře a v létě. Používejte vyvážené hnojivo pro květiny, například Kristalon plod a květ.

   V oblastech s chladnějším podnebím poskytujte jiřinám ochranu před mrazem.

   Jiřiny mohou být náchylné na některé houbové nemoci, zejména během jejich skladování v zimních měsících. Zabráníme tomu větráním během skladování.

IMG_3502  IMG_3537

   Některé druhy jiřin mohou vyžadovat během vegetace oporu, zejména ty s těžkými květy.

Pěstování jiřin může přinést do zahrady nebo na terasu krásné květy a vůně. Sledujte potřeby konkrétního druhu či odrůdy a přizpůsobte péči podle toho.

IMG_1214  IMG_1225  IMG_7318  IMG_1233